Teresa Bogusz-Filipiuk | nauczyciel

Przedmiot dodatkowy: sztuka

Szkoła: Gimnazjum im. Cypriana Norwida

O mnie:

Jestem nauczycielką języka polskiego w gimnazjum od 9 lat. Obserwuję uważnie moich uczniów i wiem, że wśród nich są różne talenty.

Od kilku lat prowadzę zajęcia z grupą teatralną(z małymi przerwami), a w niej odkrywam talenty aktorskie, kabareciarskie, plastyczne, muzyczne i inne.W tym roku szkolnym postanowiłam reaktywować gazetę gimnazjalną i zaangażować do pracy uczniów, którzy wykazują zdolności dziennikarskie, plastyczne, organizacyjne.

Początek już mam. Mam grupę zaangażowanych i zainteresowanych tematem uczniów.

Tworzymy gazetę szkolną.

Pomysł na stworzenie gazetki wziął się...z jej braku.

Przez pewien czas w szkole ukazywła się gazetka szkolna ciesząca się dużym zainteresowaniem u uczniów. Z różnych powodów (bardziej lub mniej zależnych od nas) przestała się ukazywać. Postanowiłam wraz z zainteresowanymi uczniami spróbować po raz kolejny stworzyć coś, co będzie dla nich miejscem dla rozwoju pomysłów, zdolności i zainteresowań. W ten sposób zrodził się pomysł na " Chwilkę".

Uczniowie zaangażowani w projekt to osoby twórcze i pomysłowe, z różnych klas naszego gimnazjum.Podział zadań był prosty-każdy wybrał to, co go interesuje, w czym czuje się dobry. Wiedzieliśmy, ze " Chwilka" ma być gazetką o naszej szkole i to mamy na myśli pracując nad kolejnymi numerami.

Planujemy, ze pierwszy numer ukaże się w dniu podsumowania projektu, na Szkolnym Festiwalu Nauki.

Prace nad gazetką idą pełną parą. Wydaliśmy zwiastun " Chwilki", żeby ocenić, jakie będzie zainteresowanie gazetką wśród uczniów. Rozeszły się wszystkie egzemplarze!

To dodało nam skrzydeł!

Z uczniami spotykamy się systematycznie raz w tygodniu. Pomysłów na pierwszy numer jest mnóstwo. Wiemy, ze chcemy pisać o szkole, o tym, co się w niej dzieje, jacy są jej uczniowie, nauczyciele. Niektórzy redaktorzy dopiero  stawiają pierwsze kroki. Oni potrzebują mojego wsparcia, ukierunkowania. Doświadczeni troszkę się buntują, idą na przód, forsują swoje pomysły...ale wszystko idzie zgodnie z planem:-)

15 czerwca odbył się w naszej szkole  Szkolny Festiwal Nauki. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście mogli obejrzeć efekty naszej pracy. W tym dniu ukazał się pierwszy numer " Chwilki", który rozszedł się błyskawicznie!

Uczniowie biorący udział w projekcie dołożyli dużych starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zainteresowanie gazetką było dla nich najwspanialszą nagrodą za wytężoną pracę. Jesteśmy pewni, że w przyszłym roku nie zabraknie nam siły i energii do pracy.